BMW E34

User avatar
Hoonigan
Posts: 78
Joined: 28 Aug 2014, 20:41
Avtomobil: 3x BMW; E30 for sale

BMW E34

Post by Hoonigan » 30 Aug 2014, 21:19

Z nekaj forumaši smo se spoznali danes na XV. obletnici SVAMZ na Vranskem, s parimi se poznamo že iz BMWslo.com, ostalim pa se bom predstavil kr preko svojega projekta, da me boste na srečanjih že prepoznali. ;)
Avtomobili so moja velka ljubezen od malih nog, posebno mesto pa majo BMWji. Ta forum sem v preteklosti že parkrat odprl, zdaj pa končno mam tudi avto, ki (vsaj napol) paše sem. Danes na Vranskem sem videl kar nekaj lepih avtov članov te skupnosti (svaka čast, fantje) in dobil sem motivacijo, da napišem par besed še o svoji krntiji. :D


Let's get to the point... Konec junija sem ob prodaji bivšega avta v račun vzel BMWja E34 520i, letnik 1991 v alpinweiss II barvi. Od dodatne opreme ima vrečo za smuči (, ki je ne rabim), varnostni trikotnik (, ki je zlomljen), nastavitev snopa luči (, kar tud v bistvu ne rabim), iz tovarne pa je prišel še z originalnim Bavaria C II radiem in kompletom prve pomoči, ki sta seveda že zdavnaj izginila. Edini pameten kos opreme je tako ročni šibedah. :)

1. marca 1991 je zapeljal iz tovarne v Dingolfingu in prvič ugledal luč sveta ob soundtracku R6 M50B20 motorja, ki je takrat imel 150KM in 190Nm navora in nič elektronike. :twisted: Prva 4 leta se je vozil po Nemčiji, potem pa je bil uvožen v Slovenijo. Predvidevam, da je voznikov sedež videl več riti kot vsi pazniki na Povšetovi skupi, medtem ko so šverdjoti lepo služili na folku, ki je bil dovolj naiven za nakup tega avta. :D K tej zgodbi se še vrnemo...

V glavnem, E34ka je v moji lasti od konca junija, planov je veliko, časa in denarja pa ob vseh ostalih stvareh malo manj. Avto moram rihtat brez strehe nad glavo in v kombinaciji z vremenom, ki se vleče že celo poletje, to pomeni, da nisem naredil še praktično nič. No, z rjo sva sicer že imela težke bitke, ampak ker sem planiral nanos wurtha šele, ko bom končal z drgnjenjem zadnje pikice (big mistake), vmes pa je valjda non-stop deževalo, sem spet na začetku.
Avto ni v najboljšem stanju, ni pa niti še za na odpad, tko da bo sigurno zanimiv projekt. Želja po nečem takem (dejansko sem hotel še kej starejšega) je že dolgo prisotna, plani so veliki, treba samo še realizirat...

Slike za predstavo, nadaljujemo po oglasih...

Image

Image
Hoonigan, noun: a person who participates in any type of reckless driving, including - but not limited to - drifting, drag racing, and burnouts.
User avatar
croma_man
Posts: 2730
Joined: 23 Apr 2012, 23:35
Avtomobil: BMW E21 315 / BMW 2002 Touring
Location: Celje
Contact:

Re: BMW E34

Post by croma_man » 30 Aug 2014, 21:46

lepo pozdravljen, pogumno k delu, tud po dežju se lepo brusi, ni treba papirjev močit ;)
User avatar
$küll
Posts: 1214
Joined: 04 Jul 2012, 14:49
Avtomobil: Audi Quattro
Location: Koper

Re: BMW E34

Post by $küll » 30 Aug 2014, 23:38

pozdravljen!
User avatar
Jereb
Posts: 65
Joined: 19 Jun 2012, 21:21
Avtomobil: NSU Prinz, 244 Volvo, e30&e21

Re: BMW E34

Post by Jereb » 31 Aug 2014, 01:26

Bela petica njami...
Z pravo obutvijo si že začel, torej kje je m52b28 ali m30b35 skrit :D
Nejc
Posts: 177
Joined: 11 May 2014, 17:30
Avtomobil: Audi S2
Location: Borovnica
Contact:

Re: BMW E34

Post by Nejc » 31 Aug 2014, 12:37

pozdeavljen :)
User avatar
Fleko
Posts: 1314
Joined: 04 Oct 2013, 18:46
Avtomobil: 41 cilindrov z vseh vetrov

Re: BMW E34

Post by Fleko » 31 Aug 2014, 13:16

Si se le opogumil :D

Po slikah videti veliko lepša kakor si jo opisoval.
Get low, no matter how
User avatar
Hoonigan
Posts: 78
Joined: 28 Aug 2014, 20:41
Avtomobil: 3x BMW; E30 for sale

Re: BMW E34

Post by Hoonigan » 31 Aug 2014, 23:06

Hvala vsem za dobrodošlico. :)

Croma, problem je, da je avto stal na dežju po brušenju, tako da je padalo direktno na nezaščiten pleh... Ampak bom zrihtu, do takrat pa je avto na suhem.

Jereb, če misliš feltne na slikah, 17'' Styling 32, sem jih dobil z avtom. So pa originalne, 8J spredaj in 9J zadaj. Po mojem mu lepo pašejo, boš pa vseeno v nadaljevanju zgodbe mogoče razočaran... :D Kar se motorja tiče, je prva izbira S38, ampak je izven budgeta tega projekta... Drug motor že imam rezerviran, več pa jutri, ko bom napisal nekaj o planih...

Fleko, evo, sem. :D Bom jutr napisu več o trenutnem stanju in problemih, stay tuned. ;)
Hoonigan, noun: a person who participates in any type of reckless driving, including - but not limited to - drifting, drag racing, and burnouts.
User avatar
Hoonigan
Posts: 78
Joined: 28 Aug 2014, 20:41
Avtomobil: 3x BMW; E30 for sale

Re: BMW E34

Post by Hoonigan » 01 Sep 2014, 14:16

Chapter II

Ob prepisu lastništva je imel avto na števcu 295k km. Po mojem je bil blizu te cifre že leta 1995, ko je bil uvožen v Slovenijo. V prometni je letnica uvoza seveda vpisana kot letnik vozila :roll: V glavnem, s kilometri se nisem obremenjeval, ker pri tem avtu itak niso važni, sem pa v škatli z varovalkami našel nekaj servisnih listkov, iz katerih je razvidno, da je mel avto leta 2000 prevoženih 65k km manj kot leta '97, vrten pa je bil vsaj še enkrat. :lol: Po neki teoriji ma avto celo preko 700k km, sigurno pa jih ima vsaj 400k.

Dobil sem ga na originalnih Styling 32 feltnah, zraven pa še zimski komplet na jeklenkah. Vseh 8 gum je slabih, ena celo kr konkretno bulasta, tko da lahko po swapu pričakujete kakšen video kurjenja gum. :twisted: Prejšnji lastniki so v začetku leta obnovil sprednji most, vgrajene so nove roke, končniki in Strongflex puše. Zadnji most me še čaka. Avto so spustili z novimi Vogtland fedri, amortizerji so še ok. Diski in ploščice so tudi še ok, mam pa vseeno filing, da se avto preslabo ustavlja, tko da bom to še raziskal...

Ena prvih stvari, ki sem jih uredil - razen odstranitve M značke z gepeka, ta je takoj letela dol - je bil nakup novega akumulatorja. Seveda šele po tem, ko je zvok verglanja zbudil par prijateljevih sosedov, mi pa smo trenirali štart svojega nastopa v tričlanskem bobu za naslednje olimpijske. :D Drugih malenkosti oziroma manjših zadev je kr nekaj, manjkajo letvice na spodnjem robu vrat, plastika pri sprednji desni meglenki, poškodovan je zadnji odbijač, počeno je vetrobransko steklo... Počilo je prejšnjim lastnikom pri menjavi brisalcev, tko da gledano s pozitivne strani, mam nove brisalce. :) Preden bo avto nazaj na cesti, bo nujno treba nabavit nove gume. Nekoga je očitno zlo motila antena, zato jo je odstranil. Nastalo luknjo je pokital in pobarval sam Stevie Wonder. :D Na sumu ga mam, da je tud pri pokrovu rezervoarja on vrgel debelo plast kita čez pregnit pleh spodaj... Rja je napadla tud ostala klasična mesta - pragovi, kakšna pikica na havbi, rob šibedaha pri tesnilu, dno prtljažnika, pri lučkah za osvetlitev tablic in na sprednjem levem blatniku, ki je bil barvan. Tega bo treba zamenjat, tud pragovi in vrata so kar kritični, ostalo je bolj površinsko.

Notranjost je solidna, samo voznikov sedež je katastrofalen in voznikova vratna tapeta je strgana. Z avtom sem dobil še en komplet zicev, ampak bom upgradeal na športne, ko jih najdem (po pametni ceni). Pri prejšnjem lastniku je avto dobil še športni volan in M prestavno ročico. 8-)

Prejšnji lastnik in njegovi prijatelji so tej E34ki namerno je*ali mamico, da bi po žalostnem koncu tega motorja vgradili močnejšega, ampak M50B20 je trd oreh in se ni dal. Še vedno vžge iz prve brez daljšega verglanja in ne pije olja (slednje verjamem na besedo prejšnjemu lastniku, sam še nisem naredil dovolj km, da bi vedel). Posledice zlorab so vseeno vidne - po mojem ima avto trenutno okrog 80KM (R.I.P. 70 lipicancev), s 3. prestavo pa je treba ravnat kot z devico (previdno in počasi), ker je sinhron slab. Motor in menjalnik bom itak zamenjal pred zimo, tko da se nisem obremenjeval s tem. Malo preden sem postal lastnik, sta bila zamenjana diff in kardan. Točnega razmerja ne vem, je pa zdaj prenos mal krajši od tovarniškega. Ampak pri teh konjih se itak ne pozna, ker še vedno ne gre nikamor. :D Vgrajen je bil tudi K&N športni filter.

Še slike, za lažjo predstavo...

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Hoonigan, noun: a person who participates in any type of reckless driving, including - but not limited to - drifting, drag racing, and burnouts.
User avatar
grega983
Posts: 879
Joined: 09 Jan 2013, 20:02
Avtomobil: Lancia Delta HF turbo, Alfa Romeo 33 16v Permanent 4, Lancia Thema 16v Turbo LS
Location: Fram

Re: BMW E34

Post by grega983 » 01 Sep 2014, 16:01

Po opisu sodeč manjka vsaj pol avta, dejansko pa je samo kot pretepena 45 letna pocestnica, ki je nekoč že videla lepše dni :lol:

Te sitnice se bodo že odpravile :)
Če italjanu rečeš da je cigan s tem v bistvu žališ cigana
User avatar
croma_man
Posts: 2730
Joined: 23 Apr 2012, 23:35
Avtomobil: BMW E21 315 / BMW 2002 Touring
Location: Celje
Contact:

Re: BMW E34

Post by croma_man » 01 Sep 2014, 16:13

voznik vozila - jack razparač

kaj je pa iz zica naredu en joj joj :lol:
Post Reply