Samogradnja NATO Canopyja (nadgradnje) za T3 Doko

Post Reply
Anzee
Posts: 1988
Joined: 18 Oct 2010, 23:49
Avtomobil: Opel Manta A | Opel Manta B | Opel Monza A1 | VW T3 Doka
Location: Ljubljana - Siska
Contact:

Samogradnja NATO Canopyja (nadgradnje) za T3 Doko

Post by Anzee » 04 Jun 2019, 19:21

Dober dan!

Ze odkar imam mojega Tetrisa (T3 doka), mi je neznansko vsec t.i. NATO canopy, torej vojaska nadgradnja kesonskega dela iz aluminija, ki se lahko odpre na vse tri strani (razen proti kabini).

Dva primera:
Image
Image

Sicer kot veste imam tudi Brako nadgradnjo, ki ima svoje prednosti in svoje slabosti :) prednosti so to, da je prostorna, zgleda divje, je poceni, na izi se jo nalozi in razlozi.
Ima pa tudi slabosti - in sicer da je zelo ocitno ce notri spis (pac mora bit sotor odprt), razmeroma tezka je, po zunanjih merah pa ne ustreza kesonu doke cisto v 100% (logisch).

Skratka, nekako sem se odlocil da bi to zadevo probal sproducirati v lastni reziji. Rabljene se prakticno ne dobi, neki belgijci pa delajo repro, vendar mi ne disi cena (2500€).

Najprej bi moral sesvasati nekaksen okvir, nato pa gor s panti privijaciti stranska vrata, ki bi jih nekako zapigal.

Takole zgleda osnovni okvir:
Image

Zdaj pa potrebujem vaso pomoc:
- aluminijaste profile bi verjetno kupil v AlCu Kamnik
- pozna kdo koga ki bi lepo posvasal takle aluminij?
- predlogi kje dobiti pante?
- kje dobiti kljucavnice oz. kljuke
- iz cesa bi naredil "vrata" oz. dvizne stranice? Moja ideja mogoce combond: http://www.sign-supply.si/combond-alu-p ... losce.html
- kako to lepo zapigati oz kje?
- dihtunge za stranice verjetno pri gumitehni
- kaksen zracnik ali dva (verjetno pri kaksni trgovini za avtodomarje)
- okno na zadnji stranici verjetno kar iz pleksija ter vstavljeno z gumo iz gumitehne

Se kaksna ideja?
User avatar
$küll
Posts: 1214
Joined: 04 Jul 2012, 14:49
Avtomobil: Audi Quattro
Location: Koper

Re: Samogradnja NATO Canopyja (nadgradnje) za T3 Doko

Post by $küll » 04 Jun 2019, 20:15

Zvijejo ti tam kjer delajo žlebe itd
User avatar
pero27
Posts: 2630
Joined: 16 Jan 2014, 16:50
Avtomobil: BMW e21 315 82', Kadett C 1.2N/S 78', BMW E30 318i 87', Kawa KZ400 82' cafe
Location: Novo mesto
Contact:

Re: Samogradnja NATO Canopyja (nadgradnje) za T3 Doko

Post by pero27 » 04 Jun 2019, 20:25

Kljuke bi jst dal kkšne take, so še bolj rugged:
Image
In sploh se mi brzevze zajebavat z aluminijem za okvir, ker boš pršparal mogoče 10 kil max napram rostfreju ali železu.
Jst bi sešvasal okvir iz rosfreja, stranice nardil po flightcase sistemu z flighcase panti, alu robnimi profili, panti in kljukami na metuljčka. Plošče daš pa not po želji; lahko alu, lahko alu+pena combo ali bosanke ali kar ti pač paše.
Če rabiš avtodomarsko robo imamo v Novem mestu en servis; Stador - prodajajo cel kup robe, tudi obnavljajo zaletene bivalne prikolice in avtodome, lahko dobiš tud sendvič plate; pena+pločevina ali pena+poliester, kot se uporabljajo na prikolicah in avtodomih oziroma ti naredijo sendvič plato po želji. https://www.stador.si/service
Flightcase hardware boš dobil najbolj enostavno v Thommanu: https://www.thomann.de/gb/rack_and_case_components.html
User avatar
pero27
Posts: 2630
Joined: 16 Jan 2014, 16:50
Avtomobil: BMW e21 315 82', Kadett C 1.2N/S 78', BMW E30 318i 87', Kawa KZ400 82' cafe
Location: Novo mesto
Contact:

Re: Samogradnja NATO Canopyja (nadgradnje) za T3 Doko

Post by pero27 » 04 Jun 2019, 22:58

Glede avtodomarske robe sem mal uprašal fotra; pravi da boš direct to consumer kose najlažje dobil pri Reimotu.
Recimo pop up kljuke:
https://www.reimo.com/en/D-camping_shop ... tch_locks/
https://www.reimo.com/en/D-camping_shop ... oor_locks/

Al pa za kkšno navtiko še poglej...
User avatar
DS71
Posts: 3108
Joined: 22 Jan 2011, 12:37
Avtomobil: Manta 400 & Stingray
Location: Ilirska Bistrica

Re: Samogradnja NATO Canopyja (nadgradnje) za T3 Doko

Post by DS71 » 05 Jun 2019, 20:21

ja ..kot pero pravi ..komot inox , v končni fazi tudi železo .. verjetno oboje cenejše v štartu kot alu , bolj "prijazno" za izdelavo in pa v končni fazi tudi na teži ne boš z aluminijem pridobil ne vem koliko
Na okvirju pod vrati bi bilo zelo dobro (kljub tesnilom) da se naredi neki kanal ki bi vodi dodatno preprečeval vdor (podobno kot je to pri avtih za vrata prtljažnika). Seveda bi potem na vratih obvezno rabil narediti okvir
Da bi delal vrata samo iz pleha je to bolj tako tako. Combond je dobra ideja anpak spet obvezno okvir.

Mogoče malo kmečka , ampak dalo bi se tudi sproducirati iz profilov za stavbno pohištvo (alu ali plastika). Tam imaš v bistvu cel asortiman potrebnih rešitev za izvedbo (od profilov , tesnenja,pantov) Tudi na delu kjer je zapigano bi lahko verjetno naredil še en pregib na pante in bi imel lahko dvojno odpiranje - samo spodnji del in pa komplet vrata
..THERE WILL NEVER BE ANYTHING LIKE THEM AGAIN...the NOISE...the SPEED...the POWER...the GROUP B...
Anzee
Posts: 1988
Joined: 18 Oct 2010, 23:49
Avtomobil: Opel Manta A | Opel Manta B | Opel Monza A1 | VW T3 Doka
Location: Ljubljana - Siska
Contact:

Re: Samogradnja NATO Canopyja (nadgradnje) za T3 Doko

Post by Anzee » 06 Jun 2019, 13:03

Ja, sej verjetno bo res najboljsa varianta jeklo ali pa inox. Pa ker bom zadevo pobarval bo tudi sicer najboljsa varianta kar jeklo. Bom probu pocas ksn nacrt mal narisat pa da vidm kaj pa kako.. tenx za linke dosedaj 8-)
User avatar
JureK
Posts: 588
Joined: 25 Sep 2012, 12:44
Avtomobil: VW T3

Re: Samogradnja NATO Canopyja (nadgradnje) za T3 Doko

Post by JureK » 09 Jun 2019, 14:46

Jaz bi ti predlagal da greš še korak dalje in narediš streho tako da bo "pop top". Ne bo dosti večje in težje, pridobiš pa še dodatno posteljo.
A bo vse skupaj hitro snemljivo ali fiksno namontirano? Lahk bi pripravil neke odprtine za vilice, da lahko z viličarjem na brzino dol vzameš če rabiš kaj pripeljat.
Anzee
Posts: 1988
Joined: 18 Oct 2010, 23:49
Avtomobil: Opel Manta A | Opel Manta B | Opel Monza A1 | VW T3 Doka
Location: Ljubljana - Siska
Contact:

Re: Samogradnja NATO Canopyja (nadgradnje) za T3 Doko

Post by Anzee » 30 Jul 2019, 22:47

Pocasi (ceprav prepocasi) grizem naprej :)

Se vedno nisem cist odlocen al naredit iz ALU al iz jekla okvir :) okvir mi lahko iz alu sesvasa @swizc, lahko si ga iz jekla sam. Profili morjo bit dimenzije 35x35. Canopy bo seveda snemljiv, racunam da na dokaj preprost nacin, pa tudi celotna zadeva verjetno ne bo zelo tezka (alu repro ki ga prodajajo ima dobrih 80kg).

Sourcal sem tudi firmo, ki dobavlja material marsikomu ki dela nadgradnje na vozila (gasilska, resevalna,...) - http://www.tu-val.si/ . V prodajnem programu imajo prav tist waterproof pant ki bi ga imel (2 alu profila in vmes guma), pa tudi eno morje kljuk in podobnih stvari.
Takle pant:
Image


Dilema je tudi, kako narediti vrata. Originalni canopy ima alu okvir, recimo da profili nekje 40x20 in notri vlozeno alu plato, medtem ko ima repro alu plato na robovih 2x pigano. Plus varjenega okvirja je verjetno visja trdnost in lazja fiksacija plinskih blazilcev (pa tudi tesnila, ker imajo vrata vec "mesa"), slabsa pa mogoce visja teza in pa vec varjenja.

Streha bo pohodna plocevina prinetana na okvir. Na streho pa potem navarjen se nosilec za prtljaznik.

Dimenzije so pa nekako takole:
Image
User avatar
The Stev
Posts: 76
Joined: 12 Feb 2013, 22:31
Location: Markovec

Re: Samogradnja NATO Canopyja (nadgradnje) za T3 Doko

Post by The Stev » 06 Sep 2019, 16:00

Jaz bi samo dodal, da se med Inoxom in Alujem ustvarjajo galvanski tokovi :wave:
Anzee
Posts: 1988
Joined: 18 Oct 2010, 23:49
Avtomobil: Opel Manta A | Opel Manta B | Opel Monza A1 | VW T3 Doka
Location: Ljubljana - Siska
Contact:

Re: Samogradnja NATO Canopyja (nadgradnje) za T3 Doko

Post by Anzee » 16 Oct 2019, 09:39

Evo, pocasi se zadeva premika naprej... sicer res pocasi, pa vendar :)

Idejna skica konstrukcije iz Alu..
Image

Na strehi pride kompozitna alu-pvc plosca (combond), prav tako pride taksna plosca vlozena in lepljena v okvir vrat, ki bo narjen iz 30mm U Alu profilov.

Pant na vrhu bodo verjetno dobavili pri tu-val v domzalah, cakam samo se na ceno :lol:
Post Reply