Velleman tranzistorski vžig

Post Reply
User avatar
Tine
Posts: 942
Joined: 28 Feb 2012, 14:12

Velleman tranzistorski vžig

Post by Tine » 17 Feb 2013, 18:50

Med iskanjem različnih opcij vžiga sem naletel na tole zadevico:

http://www.velleman.eu/products/view/?id=8946

Gre za Vellemanov kit za tranzistorski vžig, ki deloma nadomesti serijsko rešitev vžiga. Deloma zato, kr za svoje delovanje še vedno uporablja platine; vendar preko njih ne gre več noben pameten tok ampak le dajejo signal temu modulu, ki potem sproži cinšpulo. Sicer se dobijo elektronski vžigi, ki popolnoma nadomestijo platine, vendar zanjo crknit in nagajat; tukaj pa je prednost ta da lahko ta modul v primeru okvare s par preklopi kablov predelaš nazaj na serijski vžig preko platin in kondenzatorja. Fantje po internetih zelo hvalijo to rešitev in tudi zanesljivost baje ni vprašljiva; so pa to informacije iz forumov in ne iz prve roke.

Ker je zadeva poceni in lahko dobavljiva (velleman kite majo praktično v vsaki trgovini z elektroniko), sem se jo odločil sestavit in stestirat na svojem motorju.

Sestavljanka:
Image
Image
Image

Končan modul, to je to kar dobiš v kitu, minus kabli.

Image
Image
Image

Ker zadeva pride brez ohišja, sem kupil primerno škatlico, ji odrezal eno stranico ter vseskupaj zalil z epoksijem, da elemente zaščitim pred zunanjimi vplivi ter nastankov morebitnih hladnih lotov zaradi tresljajev

Image

Vglavnem, zadevo sem včeraj priklopil in se čudil :D motor laufa opazno mirneje, nima več težav s štandgasom ( fergazer ostal na letnih nastavitvah ker se pozimi ne vozim, brez zajema toplega zraka) in nasplošno deluje opazno bolje. Ker pa je avto cez zimo na klocnih, zadeve še nisem uspel sprobat na cesti.

Je morda kdo od vas že sprobal točno to dotično napravo v praksi, kako se obnese, zanesljivost? Sicer je res da se da preprosto prestavit nazaj na serijski vžig, vendar je vseeno fajn da ne rabiš tega delat sredi noči v nalivu ob robu avtoceste nekje na severu Poljske.
User avatar
DS71
Posts: 3108
Joined: 22 Jan 2011, 12:37
Avtomobil: Manta 400 & Stingray
Location: Ilirska Bistrica

Re: Velleman tranzistorski vžig

Post by DS71 » 17 Feb 2013, 20:05

dotičnega sistema ne poznam ..sem pa jaz tudi 1x neki raziskoval in vsi so nekaj hvalili sistem od Lumenition in sicer Optronic Ignition ..tukaj grejo tudi platine ven

evo še linki ..če bo kdaj kdo rabil >>
http://www.lumenition.com/new/main.php/lumsup
http://www.newtronic.co.uk/new/main.php/optron/
..THERE WILL NEVER BE ANYTHING LIKE THEM AGAIN...the NOISE...the SPEED...the POWER...the GROUP B...
Anzee
Posts: 1988
Joined: 18 Oct 2010, 23:49
Avtomobil: Opel Manta A | Opel Manta B | Opel Monza A1 | VW T3 Doka
Location: Ljubljana - Siska
Contact:

Re: Velleman tranzistorski vžig

Post by Anzee » 17 Feb 2013, 23:23

Hudo!

Po mojih izkusnjah so pri nasih starih Oplih dostikrat problemi ravno zaradi platin in njihovih pritiklin. Al laufa na standgasu pa na obratih ne al pa kontra. Vcas pa se cuka :) No tko je blo takrat ko sem imel se platine, sedaj imam elektronski vzig. Ampak za ostale motorje pa zna priti prav! 8-)
User avatar
Tine
Posts: 942
Joined: 28 Feb 2012, 14:12

Re: Velleman tranzistorski vžig

Post by Tine » 17 Feb 2013, 23:51

Ja, tud za naše zračnohlajence se da dobit elektronske vžige, od 20 eur naprej. Ti popolnoma nadomestijo platine ter kondenzator ter se tudi montirajo tja, kjer so v originalu platine. Vprasanje pa je v zanesljivosti, poznam primere ko so ti vzigi zatajili in pol ostanes sredi ceste brez iskre. Pri tem sistemu se mi zdi prednost ravno to, da si nazaj na serijskem vžigu v par minutah, brez potrebe po ponovnem nastavljanju.
User avatar
TomLooway
Posts: 453
Joined: 08 Sep 2011, 11:26

Re: Velleman tranzistorski vžig

Post by TomLooway » 22 Feb 2013, 22:01

kolko pa pride taka reč finančno?
lahko še sliko montiranega? približno se mi sanja kje naj bi to bilo.. :roll:
Rust is lighter than carbon fiber... and it keeps gettin' lighter!
Image
User avatar
Tine
Posts: 942
Joined: 28 Feb 2012, 14:12

Re: Velleman tranzistorski vžig

Post by Tine » 23 Feb 2013, 02:06

14,01 EUR z ddv je pri Nano elektronika v Mariboru + cca 1.5 eur za ohišje + drobtine za epoxi, kable, kablšuhe in bužirke. Pride pa vezano med cinšpulo in platine ter kontakt zemlje na šasijo, kam fizično jo postaviš pa načeloma nima veze.
Sliko montiranega, vsaj takega ki bi štel, nimam, saj sem zaenkrat zmontiral samo provizoriš :)
User avatar
L4UK0
Posts: 3070
Joined: 18 Oct 2010, 22:06
Avtomobil: 1972 Datsun Fairlady Z
Location: Ljubljana
Contact:

Re: Velleman tranzistorski vžig

Post by L4UK0 » 23 Feb 2013, 14:19

Zanimiva reč...ko se lotimo predelave na fergije :lol:
Image
User avatar
Tine
Posts: 942
Joined: 28 Feb 2012, 14:12

Re: Velleman tranzistorski vžig

Post by Tine » 17 Mar 2013, 21:52

Danes maiden voyage s tem vžigom, zaenkrat ga lahko samo pohvalim. Stabilen štandgas, po občutku bi celo rekel da ima motor kako žličko navora več. O porabi težko kaj rečem, ker nanjo nikoli nisem gledal, pa tudi če bi sem porabil prvih 10 litrov na to elektroniko. Zaenkrat priporočam!
Post Reply