BMW e30 coupe

bigbore
Posts: 84
Joined: 14 Dec 2014, 12:33
Avtomobil: golf 1, cinquecento abarth turbo

BMW e30 coupe

Post by bigbore » 07 Jan 2022, 01:41

Živjo družba,

predstavil bi svojega Yugoslovana, e30 bavaria. Iz tovarne je prišla špartanska za Yugoslovanski trg, sedaj pa počasi, a vztrajno nabira original bombončke ter dobiva podobo katera je meni osebno všeč-klasičen “german look”,

Pri nakupu mi je bilo vodilo ljubezen na prvi pogled, iskal sem coupe verzijo v čim boljšem karoserijske stanju. Ker sem v Bmw vodah bolj nov, sem se pri prijateljih in kar med vožnjo do kraja ogleda pozanimal o kritičnih točkah ter na kaj biti najbolj pozoren.

Po pregledu vozila, testni vožnji in plačilu sem postal lastnik e30-ke, zelo vesel izkoristil preostanek dneva za krajši izlet po okolici.

Karoserija je izjemno lepa, vse klasične točke so brez rje ali gnilobe. Podvozje in motorni prostor sta prav tako izjemna.


Trenutno je avto na zimovanju, krajši čas sem imel manjši problem kje avto hraniti čez zimo, a smo tudi to uspeli rešiti.

Pa še nekaj osnovni podatkov:
-m10b16
-letnik 1988
-183xxx km

Image

Image

Tako je izgledala ob dnevu nakupa.


Ker je bila ob nakupu avta že pozna jesen, ter sem imel pred e30-ko še druge projekte je bilo potrebno že malo uskladiti, da sem jo uspel temeljito oprati in pripraviti pred začetkom slabega vremena in prvega snega sezone.

Pri prvem pranju po navadi vidiš avto v pravi luči, sploh če me pri nakupu malo zavede navdušenje. Operem avto, dekontaminacija laka ( odstranjevanje zračne rje in plastelinanje), poliram nekaj dni, očistim in razmastim in že smo pripravljeni na keramiko. Zaščitim lak in steklene površine.
Vesel, da sem zaključil obsežen projekt zapeljem avto iz garaže, da ga malo občudujem. Itak, še bolj navdušen!

Image
Prvič oprana.

Image
Poliranje :thumbup:

Image

Image

Image

Tako pa je izgledala na koncu tretmaja.
Last edited by bigbore on 07 Jan 2022, 02:18, edited 1 time in total.
bigbore
Posts: 84
Joined: 14 Dec 2014, 12:33
Avtomobil: golf 1, cinquecento abarth turbo

Re: e30 coupe

Post by bigbore » 07 Jan 2022, 02:01

Sedaj ko je avto čist, se lahko posvetim montaži bombončkov.
Razstavim števec, vse očistim in dodam obratomer. Ena majhna malenkost, takoj spremeni pogled na armaturno ploščo.

Image

Doma sem imel še en volan, ni ravno najlepši, mi je pa boljši kot original

Image

Ok, originalna višina mi ni všeč, kupim in zmontiram še gewinde, vzel sem low budget varjanto.
Dobil sem dobro ponudbo, pa sem vzel kar 2 seta, enega je potem zmontiral kolega.

Image

Vmes sem dobil tudi sprednje FL meglenke. Sedaj je avto izgledal že dosti bolje :D

Image

V oglasu se je pojavil komplet BC2, jah itak, kupil sem ga!

Image

Image

Leto se je bližalo koncu in prišla je nova čudovita priložnost za zapravljanje, črni petek :crazy:
Tako je bavaria dobila nov IS sprednji podajlšek odbijača, platišča, letne pnevmatike in še eno neumnost katero pokažem kasneje.

Image

Image

Na podvozju je bil opravljen tudi obsežen servis. Zamenjane so bile sprednje zavore, končniki, vse gumice, obnovljene zadnje zavore, balansiran kardan, nove manšete na polosovinah. Narejen obsežen servis na motorju ( vse tekočine, svečke, kabli, zamenjana veriga, obnovljena glava in pretesnjen motor). Zadnji diferencial je bil pretesnjen, prav tako je bilo zamenjano olje.
Na koncu je še vedno samo 1.6 fergi, ampak vse ob svojem času.

Image

Image

No tako se je obrnil prvi mesec, vizualno pa tudi mehansko je bila že kar solidna.

Image
bigbore
Posts: 84
Joined: 14 Dec 2014, 12:33
Avtomobil: golf 1, cinquecento abarth turbo

Re: e30 coupe

Post by bigbore » 07 Jan 2022, 02:14

Da nadaljujem, deli se lepo kopičijo, vizualno počasi postajo tak kot sem si ga zamislil.
Že v štartu je bil plan avto sestavit kot neko vikend igračo, za kakšen izlet, dinamično vožnjo, itd...
Kupil sem coolerworx shifter, všeč mi je ta slog shifterja, kateri so mi poznani iz ostalih track day avtov.

Svojega še nisem uspel zmontirati, smo pa zato pri kolegu to uspeli naredi med prazniki. Občutek je dober, precej mehanski.

Image

Image

Sem pa dobil iz tujine tudi zelo lepe Mtechnik sedeže, globinsko sem jih očistil in zmontiral.
Popolnoma druga zadeva, res zadovoljen.

Image

Ko so bili sprednji sedeži zunaj sem še notranjost globinsko očistil, strop in senčniki so spremenili odtenek. :broken:

Image

Image

Tako sedaj izgleda notranjost, na montažo čaka še original radio. Razmišljam, da bi volan nadomestil z OMP dirkalnim volanom, v kombinaciji s shifterjem in sedeži bi mogoče izgledalo dobro, moram še malo prespati v katero smer bi šel.

Trenutno sem v fazi nabave motorja, avto pa tudi še nima certifikata starodobnika. Razmišljam ali bi zunanjost vizualno za kakšen dan vrnil v original stanje in opravil proceduro za pridobitev certifikata, potem pa se lotil montaže shifterja in menjave pogonskega sklopa in upgrada zavor.
Kako imate kaj pri svojih oldijih rešene te zadeve, se poslužujete certifikator?
User avatar
L4UK0
Posts: 3070
Joined: 18 Oct 2010, 22:06
Avtomobil: 1972 Datsun Fairlady Z
Location: Ljubljana
Contact:

Re: BMW e30 coupe

Post by L4UK0 » 07 Jan 2022, 11:12

Lep primerek, pa z detajli gre v pravo smer! :thumbup:
Za certifikat je po mojih izkušnjah tako, da dokler so "predelave" bolj kot ne premontaže iz boljše opremljenih primerkov (npr. obratomer, volan, sedeži) noben ne kompllicira. S to opremo so itak nekateri BMWji iste generacije že iz tovarne prišli. Za gewinde pa bi že znala biti težava...
Me pa firbec, kam si dal balansirat kardan?
Image
User avatar
l3v4rt
Posts: 363
Joined: 28 May 2013, 22:22
Avtomobil: Opel Manta A 1.6N '71

Re: BMW e30 coupe

Post by l3v4rt » 07 Jan 2022, 12:34

Kaj s tiče zicev in volana ne bi smelo biti problema pri izdelavi "izkaznice" (SVS) ali "certifikata" (SVAMZ?), kot pa je Lauko rekel pa na biti težava z gewindami in platšči, če nimajo TÜV in niso vpisane. Všečen projekt, klasičen m10 jugoslovan - je to 75 konjski Pierburg ali s Solexom? Izgleda zelo lepa osnova- mislim da boš užival v projektu. :thumbup:
More bit fino ko lahko začneš kar z bombonjero in ne v jarkih rje :lol:

Keep it up, se že veselim vgradnje m30 s polžem :P
User avatar
Fleko
Posts: 1312
Joined: 04 Oct 2013, 18:46
Avtomobil: 41 cilindrov z vseh vetrov

Re: BMW e30 coupe

Post by Fleko » 07 Jan 2022, 13:32

Lepo ohranjena kocka :clap:
Get low, no matter how
bigbore
Posts: 84
Joined: 14 Dec 2014, 12:33
Avtomobil: golf 1, cinquecento abarth turbo

Re: BMW e30 coupe

Post by bigbore » 07 Jan 2022, 18:01

Glede notranjosti mislim, da nebi smel biti problem, naknadno montirano deli so originalni, iz bolje opremljenih e30. Zunanjost sem pa začasno mislil vrniti v original stanje, vsaj kar se tiče platišč in podvozja, to zamenjam hitro. Ko bi opravil to proceduro pa bi ga vrnil v trenutno stanje.

@L4uko kardan je bil balansiran pri autocommerce, vsaj mislim da. Upam da nisem s tem odgovorom ustreli v prazno :lol:, ker je to dal obnoviti prejšnji lastnik.

Uplinjač je Pierburg, maximalno zadušen :silent:
Tako, danes sem zmontiral Bavaria radio, super zgleda in končno bom lahko vrtel kasete.

Glede motorja, če bo se izteklo tako kot planiram bi do pomladi lahko imel že delujoč m42b18 motor v avtu. Potem letošnje poletje izkoristim za kak izlet, peljem punco na kak sladoled. Čez zimo pa imam namen motor ven, pretesnit, obnovit glavo, ostrejše odmične, itbje in emu black računalnik. To je tako na hitro opisano brez neki detailev in zapletov kateri bodo definitivno prisotni. :lol:

Pa še fotka radia:
Image
User avatar
croma_man
Posts: 2730
Joined: 23 Apr 2012, 23:35
Avtomobil: BMW E21 315 / BMW 2002 Touring
Location: Celje
Contact:

Re: BMW e30 coupe

Post by croma_man » 07 Jan 2022, 18:57

a še maš kje stare števce? mojga je fršlog pa med letniki ne klapajo čist točn. Če maš kje še ostale ko si dele vn pobiral, se priporočam.
User avatar
The Boris
Posts: 468
Joined: 19 Jun 2015, 14:48
Avtomobil: MB W114 250CE, MB W201, VW Hrošč, VW Jetta MK1, VW T3 Syncro, Datsun 280ZX
Location: Maribor
Contact:

Re: BMW e30 coupe

Post by The Boris » 07 Jan 2022, 19:38

Če še nimaš kot oldija, sedaj to homologiraj, pa potem delaj certefikat. :thumbup:
Lep avtek bo/je :clap:
May the Force be with you.
bigbore
Posts: 84
Joined: 14 Dec 2014, 12:33
Avtomobil: golf 1, cinquecento abarth turbo

Re: BMW e30 coupe

Post by bigbore » 07 Jan 2022, 21:13

croma_man wrote: 07 Jan 2022, 18:57 a še maš kje stare števce? mojga je fršlog pa med letniki ne klapajo čist točn. Če maš kje še ostale ko si dele vn pobiral, se priporočam.
Kaj bi pa rabil?
Post Reply