TAM 150 T11 6x6

User avatar
Volvej
Posts: 42
Joined: 14 Oct 2014, 16:29
Avtomobil: Volvo V70R AWD, TAM 150 T11

TAM 150 T11 6x6

Post by Volvej » 01 Aug 2021, 22:23

Sedaj pa se tudi jaz lahko na forumu predstavim s svojim vozilom. Do sedaj sem redno spremljal forum, vendar nisem imel vozila, ki bi bilo dovolj staro, da bi kaj objavljal :D

TAM 150 T11 6x6 mi je bil otroška želja. Sicer nisem imel ideje, kaj točno bi si z njim začel, razen tega da bi se tu pa tam peljal za gušt. Potem pa sem ugotovil, da zraven navedne izvedenke s cerado, obstaja tudi meni bolj zanimiva in uporabna varianta, z bivalnim kesonom. Pri tem spet obstajata dve vrsti bivalnih kesonov, takšni ki so fiksno pritrjeni na šasijo in takšni, ki imajo menjalne kesone z nogicami, ki se odprejo navzven, da se lahko odstrani keson in se samo s šasijo zapelješ ven. Po pregledu ogromno materiala in internetu, sem se odločil kakšnega bom iskal.

Želje so bile sledeče:
- spredaj original okrogle luči (kasnejša predelava na kvadratne luči mi ni všeč in načeloma ni reverzibilna)
- vitlo (vsi je nimajo)
- odstranjliv bivalni keson
- brez rje (površinska rja me ne moti, prerjavetih zadev pa se izogibam, ker jih ne znam popravit :shifty: )

Tole je bila vizija:

Image


Primernega kandidata sem iskal 3 leta, se mi res ni nikamor mudilo. In letos je prišel na vojaško dražbo točno tak kot sem ga želel imeti :thumbup: z eno izjemo... ni bil ravno brez rje. Keson (ki je iz aluminija) je v super stanju, prav tako je šasija v odličnem stanju, kabina pa je žal bila že malo načeta z rjo...

Potem pa na ogledu dražbe vidim še eno 150-tko, ki je sicer imela navaden keson s cerado, vendar je zgledala popolnoma obnovljena. Kabina je bila res noro lepa, lak na kabini še je imel sijaj, kot da bi nedolgo nazaj prišla iz tovarne.

In tako sem se odločil, da grem kupit oba :crazy: da iz dveh sestavim enega res dobrega.


Točno mesec dni kasneje, po uspešni dražbi in urejeni papirologiji sem šel po njiju. Na ta dan sem bil res kot mali otrok, ki se igra s tovornjaki :D :lol: Tako sta me pričakala na dan prevzema.

Image


Ta lepi s cerado žal ni vžgal... še sreča da sem vzel dva, da smo lahko z bivalnim potisnili ceradarja na prikolico.

Image


Razklad je potekal tako, da smo dvignili zadnje osi na šleperju in spustili prikolico, da je gravitacija sama poskrbela za razklad.

Image


Potem pa še po drugega.

Image

Image


In tako smo oba uspešno spravili domov na dvorišče, ki sicer ni namenjenu temu da bi nanj parkiral tovornjake :lol:

Image


Najjači pogled ko se vsedem zjutraj v avto :D

Image


Najjači pogled iz jedilnice 8-)
(hvala punci, ki mi je to dovolila privlečt k hiši O:) )

Image



Še na hitro nekaj o vsakem tovornjaku.

1. Bivalni TAM 150 je letnik 1990, prevoženih ima 17.000 km. Na njem vse deluje in je popolnoma kompleten. Tudi notranjost kesona je lepo ohranjena in bo služila kot dobra osnova za predelavo v bivalnik. Keson že ima 220 V in 24 V električno napeljavo, prav tako ima keson svojo ločeno Jugo Webasto gretje. Registriran in v uporabi je bil do junija 2020.

Image

Image

Image

Image

Image

2. Ta drugi s cerado je letnik 1987 in je bil okrog leta 2009 popolnoma prenovljen v takratnem TVM-ju (TAM). Nato je bil leta 2013 odjavljen ter pospravljen v suho skladišče, zato je tudi tako lepo ohranjen. Prevoženih ima nekaj čez 50.000 km, vžgal ni ker je bil zanič štarter. Tale žal nima vitle, ampak nima veze, poanta tega tovornjaka je bila res lepa kabina.

Image

Image

Image

Image


Moja ideja je, da je lažje, hitreje in ceneje menjat kabino iz enega na drugega, kot iti kompletno obnavljat kabino. Kako se bo to obneslo v praksi pa bomo videli.

Se nadaljuje...
User avatar
pero27
Posts: 2630
Joined: 16 Jan 2014, 16:50
Avtomobil: BMW e21 315 82', Kadett C 1.2N/S 78', BMW E30 318i 87', Kawa KZ400 82' cafe
Location: Novo mesto
Contact:

Re: TAM 150 T11 6x6

Post by pero27 » 02 Aug 2021, 01:47

Woohoo! :P
Kaj; zdej pa izpit za kamion delat najprej, al to že maš? :)
Anzee
 
Posts: 1988
Joined: 18 Oct 2010, 23:49
Avtomobil: Opel Manta A | Opel Manta B | Opel Monza A1 | VW T3 Doka
Location: Ljubljana - Siska
Contact:

Re: TAM 150 T11 6x6

Post by Anzee » 02 Aug 2021, 08:23

Pismu hud je! Jz bi tut to mel, ampak me nekako ta kamionska pocasnost in pozresnost se nista spravila na ta pota. Mogoce nekoc ko bo ful denarja :D

Se fotografij in zgodbe! Hudo bo tole spremljat!

Aja koliko cca je pa velik keson? Iz fotke se tezko razbere... :)
User avatar
Fleko
Posts: 1312
Joined: 04 Oct 2013, 18:46
Avtomobil: 41 cilindrov z vseh vetrov

Re: TAM 150 T11 6x6

Post by Fleko » 02 Aug 2021, 10:49

:clap:

Noro.

Če prav razumem, bo predelan v bivalnik.

Kako je s SV znaki, se morajo odstraniti pred registracijo?
Get low, no matter how
User avatar
papi
Posts: 2184
Joined: 18 Oct 2010, 23:13
Avtomobil: Opel Kadett C 2.0 Turbo, BMW E28 1.8i, Vw T3 caravelle 1.9 TDI,

Re: TAM 150 T11 6x6

Post by papi » 02 Aug 2021, 11:07

JeBemTi je huuuuudddd!!!!! :twisted: :twisted: :twisted:

E ja to bomo spremljali.... ;)
Pa kaj boš dejansko odmontiraval bivalnik ko boš kam šel?
Al hočeš met vozilo uporabno še za druge namene... kej pelat ko ni bivalnika gor ?


PS....
Fak se staramo ej.. še let nazaj vsi neke nižane oldije..
Zdej pa vsakdan več teh visokih "kamper" vozil :lol:
Gapiii
Posts: 175
Joined: 12 Jul 2019, 13:20
Avtomobil: Kadett B

Re: TAM 150 T11 6x6

Post by Gapiii » 02 Aug 2021, 13:00

Predvsem vsaka čast tvoji ženi, da je pripravljena gledati dve gromozanski krači na travi pred hišo :lol: :clap:
User avatar
L4UK0
Posts: 3070
Joined: 18 Oct 2010, 22:06
Avtomobil: 1972 Datsun Fairlady Z
Location: Ljubljana
Contact:

Re: TAM 150 T11 6x6

Post by L4UK0 » 02 Aug 2021, 16:22

Čist huda sta! Bi se loh reklo ultimativni overland stroj...oz. a kaj veš, kakšne so kaj omejitve glede višine vode, ki jo lahko prečkaš, kako je z offroad sposobnostmi, itd...?
Si moral doma verjetno dost nekih pinterest #vanlife slik pokazat, da je šlo tole čez... :lol:
Image
User avatar
Volvej
Posts: 42
Joined: 14 Oct 2014, 16:29
Avtomobil: Volvo V70R AWD, TAM 150 T11

Re: TAM 150 T11 6x6

Post by Volvej » 02 Aug 2021, 21:51

Hvala vsem za komentarje :thumbup:

pero27 wrote: 02 Aug 2021, 01:47 Kaj; zdej pa izpit za kamion delat najprej, al to že maš? :)
Ne, nimam še, bo še treba naredit. Imam pa v planu vzporedno urediti kamion in narediti izpit.

Anzee wrote: 02 Aug 2021, 08:23 Aja koliko cca je pa velik keson? Iz fotke se tezko razbere... :)
Notranje mere kesona so, dolžina 420cm, širina 210cm, višina 178 cm (stojna višina... odvisno koliko si velik :lol: za mene za par cm prenizek, ampak me ne moti).

Fleko wrote: 02 Aug 2021, 10:49 Če prav razumem, bo predelan v bivalnik.

Kako je s SV znaki, se morajo odstraniti pred registracijo?
Tako ja, predelal se bo v bivalnik. V prvi fazi se bo bivalni keson samo na easy uredil. Dodala se bo postelja, mizica, malo se bo polepšal, ter verjetno se bo zmontirala tudi klima in kakšna dodatna okna. Če bo test kempiranja uspešen bom v drugi fazi naredil ostale stvari kot so tekoča voda, wc in tuš, kuhinja in hladilnik.

SV znaki se morajo odstranit ja.


papi wrote: 02 Aug 2021, 11:07 Pa kaj boš dejansko odmontiraval bivalnik ko boš kam šel?
Al hočeš met vozilo uporabno še za druge namene... kej pelat ko ni bivalnika gor ?
Ej veš da ne vem :D načeloma ga lahko odmontiram in pustim v kempu ali pa doma in grem s šasijo na kak off-road. Če ne druga je tudi za šraufat lažje, če moraš urediti kaj na zadnjem delu šasije in si lahko enostavno nadgradnjo odstraniš. Nekega tovora nimam namena vozit, mi je pa bil tale odstranljivi keson bolj všeč, pa tudi bolj kvalitetno je izdelan.


L4UK0 wrote: 02 Aug 2021, 16:22 Čist huda sta! Bi se loh reklo ultimativni overland stroj...oz. a kaj veš, kakšne so kaj omejitve glede višine vode, ki jo lahko prečkaš, kako je z offroad sposobnostmi, itd...?
Si moral doma verjetno dost nekih pinterest #vanlife slik pokazat, da je šlo tole čez... :lol:
Imam doma uporabniški priročnik kjer vse to piše, bom pogledal. Tako iz glave... v vodo mislim da lahko greš nekje do 1 metra. Vsi ki so to včasih vozili v vojski mi pravijo da prileze kamor želiš. Glede off-roada je pomoje največja ovira velikost in okornost.

Smo doma tudi kar nekaj #vanlife slik pogledali na Instagramu :lol: ter šli malo na izlet s T3-ko camperjem od kolegov.
User avatar
eugene
Posts: 1276
Joined: 22 Jan 2011, 08:47

Re: TAM 150 T11 6x6

Post by eugene » 02 Aug 2021, 22:37

Dobrodošel in čestitke za vozila. Nick mi je znan iz vozim volvo foruma al se motim?
Let's go Brandon!
User avatar
croma_man
Posts: 2730
Joined: 23 Apr 2012, 23:35
Avtomobil: BMW E21 315 / BMW 2002 Touring
Location: Celje
Contact:

Re: TAM 150 T11 6x6

Post by croma_man » 02 Aug 2021, 23:39

hud je, logote bi pa pustil, sam zamenjaš notranji del v grbu
Post Reply